Badamy mąki

Po kaszach przyszedł czas na mąkę… Chcieliśmy sprawdzić, które mąki są godne polecenia, a o których lepiej zapomnieć. Sprawdzaliśmy oczywiście pozostałości pestycydów w poszczególnych produktach.

Dlaczego mąka? Bo w niej mają swój początek pieczywa, makarony, pierogi i inne kluski, czy knedle, ciasta i ciasteczka, pizze kulebiaki. Mąka służy do zagęszczania sosów i zabielania zup… etc. etc. Słowem mąka ma bardzo szerokie zastosowanie w naszej kuchni. Warto więc wiedzieć, które produkty są godne naszej uwagi.

Nasze działania krok po kroku - jak to wszystko wyglądało?

√ -  działania wykonane /  ››› punkt w którym jesteśmy

 

√  Krok 1 - Uruchomiliśmy zbiórkę

Badania mąk sfinansowali sami konsumenci. Każdy głos był ważny i ważna była każda cegiełka. Jesteśmy przekonani, że tylko przy oddolnym działaniu mamy pewność niezależności oraz pełnego dostępu do informacji. To główny powód, dla którego zbieramy fundusze od konsumentów. Uruchomiliśmy więc zbiórkę, aby potem kupić mąki w sklepach, przebadać je w niezależnym laboratorium i udostępnić wyniki publicznie.

O tym jakie mąki przebadaliśmy, zdecydowalśmy trochę później w drodze głosowania. Każdy konsument miał również możliwość wskazania własnej mąki, która nie znalazła się na liście po głosowaniu, wpłacając określonej wysokości darowiznę na ten konkretny cel. Warunkiem była dostępność produktu w ogólnodostępnej sprzedaży (sklepy, internet). Takim działaniem osoba wpłącająca, otrzymuje rzetelną informację o swoim produkcie - a razem z nią tysiące innych osób .. i to jest bezcenne :)

√  Krok 2 - Zebraliśmy informację z rynku

Zbiórka trwała. My w tym czasie przeszukiwaliśmy internet, byliśmy z sklepach. Zidentyfikowaliśmy 110 produktów mącznych dostarczanych przez 28 producentów i dystrybutorów w czterech kategoriach mąk: pszennych, żytnich, orkiszowych i ziemniaczanych. Od początku wiedzieliśmy, że całego rynku nie sprawdzimy ... a na pewno nie za jednym podejściem. Dlatego potrzebna była selekcja. Potrzebny był Wasz głos.

Krok 3 - Ankieta

Aby wyselekcjonować mąki, które jako pierwsze powinny trafić do badania, zapytaliśmy o Wasze preferencje badawcze… Zapytaliśmy jakie mąki kupujecie, z jakich mąk pieczecie ciasta, robicie pierogi, naleśniki ... Oto lista finalistów, która trafiła do badania z rekomendacji konsumentów.   

Ankieta Finał maly format

Krok 4 - Zaproszenie do producentów mąk

Przy analizie kasz pojawiły się zarzuty, że badamy małą cześć produktów, a ich wyniki rzutują na wszystkie kasze na rynku. Dlatego tym razem w przypadku mąk postanowiliśmy dać szansę producentom „dołączyć” ze swoimi produktami do badania. Dołączyć w cudzysłowie, bo to wciąż my sami wybieraliśmy sklep i kupowany produkt. Wystosowaliśmy więc stosowne zaproszenie do producentów mąk. O tym, czy skorzystali, czy nie dowiecie się z raportu.

Krok 5 - Zakupy

Zakupy odbyły się już w sposób tradycyjny. Pomimo szalejącej pandemii i z narażeniem życia swojego i współ-kupujących ;-) udaliśmy się do fizycznych sklepów, gdzie drogą kupna nabyliśmy wyselekcjonowane produkty. Dwa produkty kupiliśmy przez Internet, oczywiście przez podstawionych tajemniczych klientów.

Krok 6 - Wyniki

Po zakupach produkty zostały spakowane i pojechały do niezależnego laboratorium. A my dalej pracowaliśmy nad merytoryczną stroną raportu, który już niebawem miał ukazać się do publicznej wiadomości.

 

››› Krok 7 - Publikacja Raportu "Badamy Mąki"

 

 mąki 2v2

Wyniki badań upubliczniliśmy w marcu 2021r. Efekty naszej wspólnej pracy do pobrania dla Was tutaj >>>

Każda publikacja przypomina nam, dlaczego to robimy  ...Coraz trudniej jest poprostu rozróżnić faktycznie zdrowe i wartościowe produkty od tych, które przedstawiane są jako „zdrowe” w celach marketingowych. Sklepy zalewane są produktami promowanymi jako zdrowe i naturalne, głównie dlatego, że zdrowe odżywianie stało się popularne ... w społeczeństwie obudziła się prozdrowotna świadomość. FoodRentgen powstał dla drugiego CZŁOWIEKA – aby umożliwić mu WIEDZĘ, WYBÓR, DZIAŁANIE.

Miłej lektury :)

 

 Co zrobiliśmy dotychczas ?

Jaglane  polskie piwa publikacje
 Kasze gryczane  Raport patki

 

Dołącz! Działaj! Sprawdź co masz na widelcu

Jeśli podoba Ci się to co robimy, popierasz nasze działania lub po prostu nie stać Cię na własne badania, a chcesz więcej takiej wiedzy - dołącz do nas!

  • Śledź nasze akcje na naszej stronie lub profilu Facebook'owym
  • Zaangażuj się ! Udostępniaj informacje o nas Twoim znajomym. Opowiadaj o nas tam, gdzie masz możliwość rozsiewania informacji....na profilach społecznościowych, blogach, kanałach YT ....  itp. 
  • Wpłać dowolną kwotę na cele statutowe lub konkretna akcję >>> TUTAJ
  • Kupuj przez Internet z rozszerzeniem FaniMani a sklepy przekażą % dla FoodRentgen

 Z góry dziękujemy za Twoje zaangażowanie... im nas więcej, tym większych zmian możemy dokonać.

 

Copyright FoodRentgen 2018
E-mail: biuro@foodrentgen.eu

Podaruj nam 1,5% podatku KRS: 0000507234 Cel szczegółowy: 35803