EMULGATORY

Emulgatory to substancje, które umożliwiają połączenie się wody i oleju, tak by powstała emulsja. Taką emulsją jest na przykład majonez. Oczywiście takie połączenie można uzyskać poprzez umiejętne mieszanie mechaniczne, jednak jest ono często nietrwałe. Dlatego pojawiąją się emulgatory.

Nasi eksperci stwierdzili, że jeśli już produkt potrzebuje emulgatorów, to niech będą nimi lecytyny, a najlepiej te ze słonecznika.

Lecytyna

buzia zielonaTo mieszanina fosfolipidów oraz steroli pełniących w organizmie człowieka ważne dla życia funkcje. Buduje błony komórkowe, stanowi źródło choliny. Dieta bogata w lecytynę poprawia pamięć, obniża poziom cholesterolu oraz korzystnie wpływa na komórki wątroby. Posiada działanie antyoksydacyjne, poprawiające funkcje poznawcze, wpływa na prawi¬dłowe funkcjonowanie struktur mózgu (lecytyny budują osłonkę mielinową). Można więc stwierdzić, że to całkiem przydatny dodatek spożywczy. Jest jednak kilka ale... W płatkach śniadaniowych pojawiają się głównie trzy rodzaje lecytyn: sojowa, rzepakowa i słonecznikowa. W przypadku pierwszej można mieć prawie pewność, że pochodzi z upraw genetycznie modyfikowanych, o ile nie jest to produkt pochodzący z upraw ekologicznych. Ponadto soja jest silnie alergizująca, zawiera też fitoestrogeny, czyli wpływa na układ hormonalny, co w pewnych dawkach może być zdecydowanie niekorzystne (szczególnie dla mężczyzn). Rzepak, z którego jest wytwarzana lecytyna, pochodzi najczęściej z upraw intensywnie opryskiwanych pestycydami. Słonecznikowa natomiast wydaje się najbezpieczniejsza z tego grona.

 

Mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych (E471-E472)

buzia zoltaSyntetycznie otrzymywany dodatek na bazie tłuszczów roślinnych i/lub zwierzęcych, z wykorzystaniem rozmaitych kwasów i substancji chemicznych w procesie produkcji. Substancje te uznawane są za bezpieczne dla zdrowia i nie zostały określone normy lub limity ich spożycia. Nieznane są również żadne efekty uboczne meta¬bolizmu tego typu tłuszczów. Mogą jednak alergizować.

 

Polirycynooleinian poliglicerolu (E476)

buzia czerwonaTo półsyntetyczny emulgator i stabilizator otrzymywany z poliglicerolu i oleju rycynowego. Sztuczna sub-stancja nie występująca w naturze. W testach na zwierzętach obserwowano negatywny wpływ na funkcjonowanie tak ważnych organów jak wątroba i nerki.

  dr n farm Joanna Pieczynska 

Pomimo braku dowodów na szkodliwość E476 na ludzkie zdrowie, zaleca się ograniczenie spożycia artykułów zawierających ten związek chemiczny.

dr Joanna Pieczyńska,
Adiunkt w Katedrze i Zakładzie Bromatologii
i Dietetyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu 


 

Tristearynian sorbitolu (E492) 

buzia czerwonaWytwarzany z sorbitolu (forma alkoholu cukrowego występująca w owocach) i kwasu stearynowego (kwasu tłuszczowego otrzymywanego z olejów roślinnych bądź zwierzęcych). Obydwie substancje są naturalne, ale ich połączenie naturalne nie jest. Substancja ta obciąża wątrobę, która musi sobie jakoś poradzić z tym „wynalazkiem”. Wykazano również, że stanowi ryzyko dla systemu oddechowego. Uwaga na płuca!

 

  mgr Sonia Priwieziencew 

Wiele syntetycznych substancji dopuszczonych jako dodatek do żywności „nie wykazuje toksyczności w małych dawkach”. Problem polega na tym, że nikt nie jest w stanie oszacować, jak wiele tych małych dawek spożywamy wraz z żywnością wysokoprzetworzoną i jaki jest efekt ich kumulacji. Dlatego głównym zaleceniem powinno być unikanie wszystkiego, co z założenia nie jest jadalne!

mgr Sonia Priwieziencew,
założycielka Instytutu Żywienia Świadomego

 

 

 

patroni

skierniewice instytut psychodietetyki instytut zywienia swiadomego       logo fififo

Copyright FoodRentgen 2018
E-mail: biuro@foodrentgen.eu

Podaruj nam 1,5% podatku KRS: 0000507234 Cel szczegółowy: 35803