Komentarz do stanowiska PSOR - Kasze Jaglane

Do opublikowanego przez nas Raportu „Prześwietlamy Kasze Jaglane” odniosło się Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR), organizacja zrzeszająca producentów i importerów pestycydów i innej chemii wykorzystywanej w rolnictwie. Odnosząc się do tego komentarza należy naszym zdaniem pamiętać, że opinie PSOR nie są głosem niezależnego eksperta, ale specyficznej grupy interesu, którą reprezentuje to stowarzyszenie.

Zobacz Raport „Prześwietlamy Kasze Jaglane”

Zobacz komentarz PSOR >>>  tutaj 

PSOR wskazuje w swojej opinii, iż przekroczenie NDP nie jest jednoznaczne z niebezpieczeństwem dla zdrowia konsumentów.

W naszym mniemaniu obiektywna ocena zagrożenia dla zdrowia konsumentów na dzień dzisiejszy nie jest możliwa, ze względu na stan wiedzy i brak badań międzypokoleniowych. Eksperci często ograniczają pojęcie zagrożenia dla zdrowia do absorbcji przez organizm dawki powodującej tzw. toksyczność ostrą, która powoduje śmierć co najmniej 50% badanej populacji w krótkim czasie. Toksyczność ostra nie wyczerpuje więc z pewnością tematu zagrożenia dla zdrowia. Często pomija się aspekt, oddziaływania na zdrowie małych dawek badanej substancji przyjmowanej przez człowieka przez długi okres czasu. Nie badany jest również aspekt interakcji między wieloma substancjami i pozostałościami chemicznymi w produktach i wpływu na zdrowie takiej „mieszanki”. 

PSOR sugeruje, że tylko instytucje publiczne powołane do celów kontroli żywności mają prawo dostępu do rzetelnej i transparentnej informacji na temat samych produktów spożywczych. W naszej opinii w ten sposób odmawia konsumentom wglądu w te dane.

Uważamy, że takie podejście jest jawnym ograniczaniem wolności obywatelskiej i konsumenckiego prawa wyboru. Przyczynia się do szerzenia asymetrii informacji na rynku spożywczym. Ta z kolei sprzyja pokusie nadużyć i prowadzącej do spadku zaufania konsumentów do całej branży spożywczej, negatywnej selekcji ze strony konsumentów i wypierania z rynku produktów lepszych przez ich gorsze odpowiedniki. Skutki asymetrii informacji możemy obserwować już dzisiaj. Producenci sygnalizują, że już teraz mają problem z dostępem do spełniającego normy surowca, co przekłada się na jakość produktu końcowego. Zostało to głośno powiedziane właśnie przy okazji publikacji niniejszego raportu.

Warto ponownie podkreślić, iż działanie Fundacji Konsumentów i Programu FoodRentgen uzupełnia system kontroli żywności o Społeczną Zaufaną Stronę Trzecią, która to dostarcza konsumentom, organom kontrolnym, a także producentom dodatkowych informacji. System kontroli i monitoringu wsparty niezależnymi organizacjami społecznymi jest mniej podatny na naciski ze strony organizacji lobbingowych reprezentujących interesy poszczególnych grup. Z drugiej strony mobilizuje producentów do stałej poprawy jakości swoich produktów. Efekty tego już widać teraz. Raport dotyczący kasz gryczanych rozpoczął ogólnopolską dyskusję branży spożywczej na temat potrzeby rozwiązań systemowych w celu zapewnienia wysokiej jakości produktów spożywczych. Dzięki takim działaniom system kontroli jakości żywności może stawać się jeszcze skuteczniejszy, co w konsekwencji będzie prowadziło do wzrostu zaufania do systemu ze strony konsumentów. 

Raport “Prześwietlamy kasze jaglane” wskazuje jedynie na fakty - pokazuje poziom pozostałości glifosatu w danej partii produktu. Razem z informacjami z wcześniejszych i kolejnych raportów opartych na cyklicznych badaniach ułożą się one w historię na temat jakości i bezpieczeństwa oferowanych produktów przez poszczególnych producentów. Tego typu rankingi pozwalają konsumentom cieszyć się wolnością wyboru produktów, które w ich mniemaniu są najlepsze dla nich i ich rodzin. Dostęp do tego typu informacji jest kluczowy szczególnie dzisiaj. Truizmem jest powtarzana często opinia, że jakość żywności jest tylko jednym z wielu czynników wpływających na nasze zdrowie. Złej jakości żywność osłabia nasz układ immunologiczny i jest jedną z przyczyn powstawania - jak to ktoś określił lekceważąco - „chorób towarzyszących” czyli… nowotworów, cukrzycy i innych chorób wcześniej zwanych „cywilizacyjnymi”. A przecież to właśnie na nie umierają ludzie… również Ci chorzy na koronawirusa…

 

-----------------------------------------------------------------------------

Pobierz Raport >>> „Prześwietlamy Kasze Jaglane”

Zapoznaj się z wcześniejszymi publikacjami FoodRentgen >>>

Pomóż sfinansować więcej takich badań >>>

patroni

skierniewice instytut psychodietetyki instytut zywienia swiadomego       logo fififo

Copyright FoodRentgen 2018
E-mail: biuro@foodrentgen.eu

Podaruj nam 1,5% podatku KRS: 0000507234 Cel szczegółowy: 35803