Znak > BezGlifosatu < dla produktów żywnościowych

Coraz liczniejsza grupa konsumentów nie zgadza się na obecność pozostałości glifosatu w ich codziennej diecie. Niestety, informacji o tym herbicydzie totalnym nie znajdziemy na opakowaniu produktów, które kupujemy w sklepach: kasz, płatków, mąk, piw czy też innych. Dlatego jako zaufana strona trzecia, podjęliśmy się zadania oznaczenia produktów. Wytwórcy, których produkty są wolne od pozostałości glifosatu mogą starać się o znak BezGlifosatu od Programu FoodRentgen.

Jednym z wniosków, jakie wyciągnęliśmy z publikacji naszych raportów dotyczących m.in. obecności pozostałości glifosatu w produktach żywnościowych jest ten, że wśród konsumentów następuje zjawisko negatywnej selekcji. Ponieważ konsumenci, nie są w stanie sprawdzić, czy dany produkt zawiera pozostałości pestycydów na podstawie oględzin opakowania, „na wszelki wypadek” często rezygnują z całych grup produktowych.

W efekcie tracą ci producenci, którzy dbają o czystość swoich produktów. Tracą także konsumenci, bo przykładowe kasze mają niewątpliwie nieocenione walory zdrowotne i nie powinniśmy wykluczać ich ze swojej diety. Ponadto problem pozostałości glifosatu nie dotyczy tylko kasz, ale wielu innych grup produktowych.

Zjawisko negatywnej selekcji zaobserwowaliśmy po publikacji naszych raportów dotyczących kasz, ale spodziewamy się, że będzie prawdopodobnie miało miejsce również wraz z publikacjami kolejnych raportów

bez glifosatu znakFoodRentgen 300 Dlatego, jako zaufana strona trzecia, o dużej rozpoznawalności wśród konsumentów, podjęliśmy się zadania oznaczenia produktów specjalnym znakiem jakości BezGlifosatu. Wytwórcy, których produkty są wolne od pozostałości glifosatu mogą starać się o znak BezGlifosatu.

Przeprowadzana przez Program FoodRentgen weryfikacja czystości, opiera się na szeregu badań laboratoryjnych, których zadaniem jest upewnienie się, że w produkcie nie występuje herbicyd o nazwie glifosat. Taki znak - to jasny i czytelny sygnał dla konsumentów o braku pozostałości tego środka w produkcie. Konsument, poza oznaczeniem produktu, ma również możliwość wglądu w wyniki badań.

Celem Programu FoodRentgen jest dostarczanie wiarygodnej, przejrzystej informacji na temat produktów spożywczych i zawartych w nich pozostałości zanieczyszczeń. Przyglądamy się produktom, które dostępne są na półkach polskich sklepów. Przebadaliśmy do tej pory płatki śniadaniowe, kasze gryczane i jaglane oraz piwa. Publikacje zostały pobrane przez konsumentów ponad 100 tysięcy razy.

 

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

Zapoznaj się z publikacjami FoodRentgen >>>

Pomóż sfinansować więcej takich badań >>>

 

Tagi artykułu:

patroni

skierniewice instytut psychodietetyki instytut zywienia swiadomego       logo fififo

Copyright FoodRentgen 2018
E-mail: biuro@foodrentgen.eu

Podaruj nam 1,5% podatku KRS: 0000507234 Cel szczegółowy: 35803